Rámování a paspartování fotek
Jedna z věcí co se mi nevešla do prezentace na Origins KONF. Tak se na to můžeme mrknout teď a tady. Jak zarámovat a zapaspartovat fotku. „Pasparta je takový ten bílý pruh papíru okolo fotky.“ Znáte i z IKEA rámečků, kde to ale občas mají trochu blbě. U podobných rámů často pasparta jen slouží k tomu aby vám ho prodali ve dvou rozměrech (30x45 a 20x30 třeba), ale skutečný účel pasparty je úplně jiný.
Historicky šlo hlavně o ochranu obrazu aby se nedotýkal skla, proto jsou pasparty několik milimetrů vysoké. Druhý účel je doplnění kompozice ve fotografii nebo zdůraznění některého měřítka.
Jak velkou paspartu udělat?
Nejčastější dotaz a není na něj jasná odpověď, měli byste se držet vlastního pocitu víc, než nějakých přesných centimetrů. Jen se vyvarujte časté chyby, kterou dělá právě IKEA. Pasparta by neměla být stejně široká jako samotný rám (třeba typicky obojí 5 a 5cm), protože především u tmavého rámu pak bude vytvářet optický efekt jako přechod na silnici a přitahovat na sebe víc pozornosti než potřebujete.
Velmi obecně platí že minimalistické fotky můžou mít hodně široké pasparty abyste zdůraznili ten klid a jednoduchost. Hodně dynamické nebo komplikované fotky (barokní kompozice kde se děje 10 věcí naráz) budete rámovat s menší nebo žádnou paspartou. Opět ale hlavně podle vašeho vkusu a nápadu.
U fotografie je pasparta většinou bílá (slonovinová, krémová) a málokdo použije barevnou nebo černou, která je velmi častá u grafiky a obrazů. Minimalistickým fotkám by ale i barevná pasparta měla slušet.
Asymetrie
Pasparta nemusí být symetrická, tedy na všech 4 stranách stejně široká. Spíš naopak, využijte ji ke zdůraznění vaší kompozice a udělejte paspartu asymetrickou.
Stejně jako při komponování fotky je to hlavně na vašem oku, u paspartování si to musíte taky sami zkusit (např. v Photoshopu) a najít poměry, které vaši fotku vylepší a podpoří.
Jedna z věcí, která celkem obecně funguje na spoustu svatebních fotek… novomanželský portrét vyfocený na výšku a celkem hodně vyplněná fotka v klasickém poměru 2:3, kterou nebudete nijak extra ořezávat. Aby fotka nepůsobila jako dlouhá vysoká nudle, tak necháte boční strany pasparty širší než horní a spodní okraj. Takže použijete rám s poměrem 4:5 nebo 1:1.
Druhá možnost je přesně naopak, máte pěknou širokou krajinku, klidně opět svatební portrét, kde jsou malé postavičky, nebo hezky širkou středovku jako od Tarantina... Abyste šířku krajiny ještě zdůraznili, oříznete fotku na poměr 16:9, nebo 2:1 a necháte spodní a vrchní okraj pasparty hodně široký.
U širokých fotek z podhledu můžete nechat široký jen spodní okraj pasparty, horní bude stejný jako boční… možností je spousta a vždy to zkoušejte s vaší konkrétní fotkou. Nebojte se netradičních ořezů, na zdi máte úplně jiný prostor než na displeji nebo v albu, tak toho využijte.
Jak vyrobit paspartu?
Tak ale jak si tohle vyrobit, když už víme že standartní nabídka nám asi stačit nebude. Běžte do rámařství, v každém větším městě nějaké najdete a jsou to profíci, kteří vám rádi poradí. Jen to chce mít předem aspoň trochu představu jak chcete aby vaše fotka na zdi vypadala. Samozřejmě hodně toho dnes vyřešíte i online a můžete si objednat rámy na míru, nebo třeba jen samotné pasparty. Nebo si kupte řezačku, podložku, paspartovací papír a zkusit si to sami. Jednoduchý to není, ale ten pocit, když všechno trefíte je boží!
Doporučuji knížku, kde máte úplně všechno:
Jaký vybrat rám?
Budete asi řešit 4 hlavní parametry:
Velikost
Design
Materiál rámu a kvalita zavěšení
Sklo
Jak velký?
Velikost záleží jen na vašem interiéru, to si musíte rozhodnout sami. Ještě před tím než si rám objednáte, nebo začnete řezat paspartu, podívejte se kolem sebe a myslete i na to jak vám to všechno bude sedět v interiéru. Můžeme se sice bavit o nějakých nápadech, stylech, inspiracích, ale hlavně se vám to musí domů hodit. Někdy je lepší nechat fotky na zdi samostatně, někdy je zajímavější poskládat z nich cluster/koláž jako v galerii (Pinterest).
Jaký design, barva?
Jde především o sladění s vaším interiérem, ale i s fotkou samotnou. Na moje fotky mi nejčastěji sedí masivní dřevo ve světlé barvě, ale máme doma třeba jednu místnost kde převládají černé rámy, v jiné místnosti je většina bílá... Opět platí, že hodně pomáhá udělat si pokusný náhled ve Photoshopu.
Dřevo, hliník, překližka?
Materiál rámu může být masivní dřevo, různě kvalitní lepenka, nebo hliník. Lepenka působí výhodně, je levná, lehká, vypadá jako dřevo. Jenže výhodná vůbec není, možná tak malá A5 na poličku. Pokud trochu větší obraz v takovém lehkém rámu pověsíte na zeď, začne se celkem brzy prověšovat a křivit. Vyberte si radši kvalitní dřevo, nebo moderní hliník.
Sklo
U skla narážím na nekonečný dilema. Nemám rád odlesky na fotkách, takže mám doma několik fotek úplně bez skla. Vypadá to super, ale životnost fotek je tak 1 rok než začnou hodně trpět, především vzdušná vlhkost, změny teplot a prach jim hodně ublíží. Počítám s tím a občas fotky prostě měním, ale ideální to není.
Na výběr máte z několika druhů skel a plexiskel. Opět začneme v IKEA, tam v rámech najdete velmi tenké křivé plexi, které se hodně leskne a ještě dělá ty odrazy úplně křivé. Nelíbí. Existují i silnější a rovnější plexiskla s různou povrchovou úpravou, já ale už dávám spíš přednost kvalitnímu sklu.
Sklo může být normální hladké, to mám teď asi nejradši. Nebo často rámařství nabízí matné, antireflexní, má jakoby pískovou texturu a obraz se ho musí dotýkat bez mezery, jinak skrz něj není vidět. Vypadá dobře, ale osobně mi ten matný efekt trochu vadí. Nejlepší pak je hladké muzejní neviditelné sklo, nemá odlesky, fotka vypadá skoro jako bez skla, ale počítejte s cenou přes 1500Kč za A4 (samotné sklo).
Závěr
Když bych můj osobní výběr shrnul, dřevěný rám a kvalitní rovné hladké sklo. Nejlepší hotové rámy, které jsem zatím vyzkoušel jsou rámy Barth od Larson-Juhl. Hned za nimi je značka Nielsen, pak dlouho nic moc a pak ostatní. Nebo víte co, zkuste se mrknout i v bazarech po starých rámech, trochu je vyčistit, natřít a za rozumnou cenu se dostanete k úžasné kvalitě.
Jakmile trochu pochopíte jak se liší kvalitní a nekvalitní rám, můžete se opět vrátit i do levnějších obchodů (Jysk, Tedi, Ikea), protože už budete vědět co hledáte a možná se na tyhle levnější rámy budete dívat jako na šikovný polotovar a vytvoříte si něco lepšího. Občas se tam dá narazit i na celkem kvalitní kousky.
Pro konkrétní postupy doporučuji zavřít se na pár dní do malé místnosti s youtubem a hledat “DIY photo matt” - “matting prints” - “floating framing” - “float mount art” - “diy framing”…