Jak si vybrat svatební video
Potřebujete kameramana?
Než se vrhnete do výběru, zastavte se: Opravdu kameramana potřebujete? Svatební video je super – zachytí pohyb, hlasy a všechny cool tanečky. Ale není to povinnost a možná právě vám stačí jen povedené fotky. Není ostuda kameramana nemít, ale pokud ho chcete, vyberte pořádně!
Tady je rovnou pro začátek několik kameramanů jejichž videa mám rád a je s nimi příjemná spolupráce:
https://www.perkypugfilms.com/
http://honzabarton.com/category/svatebni-video/
https://www.ludmilazahradnikova.cz/
https://nakamero.cz/portfolio-item/svatba/
Jak poznáte toho pravého?
1. Koukejte na videa
Je to jednoduché. Pokud vás video cizích lidí dožene k slzám (nebo smíchu), narazili jste na šikovného kameramana. Pokud vás nudí už po první minutě, nečekejte, že video z vaší svatby bude nějakým zázrakem úplně jiné.
2. Neposuzujte jen podle ceny
Nemusí platit, že dražší video je vždy lepší, je spousta různých přístupů jak video natočit a každému vyhovuje jiný. Ale věřte, že kameraman za dva tisíce vám pravděpodobně svatbu natočí hůř než babička s iPhonem.
Obecně platí, že skvělé video je oprávněně dražší než skvělé fotky. Je s ním totiž skutečně víc práce. Dobrý střih vyžaduje hodně talentu, nápadů, práce s hudbou a příběhem. Měl jsem možnost sledovat několik kameramanů při práci jak na svatbě, tak i během postprocesu a rozhodně to není práce pro každého.
3. Hledejte svůj styl
Chcete, aby to bylo jako v kině? Nebo spíš dokument? Nebo mix obojího? Co třeba retro video na VHS kamerku točené jakoby úplně omylem. Každý kameraman má svůj styl, a ten by měl ladit s tím, co si přejete. Nenechte se nikým natlačit do videa, které se vám nelíbí. Třeba máte super doporučení od kamarádky, nebo někoho sehnali rodiče, ale co když mají úplně jiná očekávání než vy.
4. Dejte na pocity
Jestli vás při pohledu na portfolio nenadchne ani jediné video, utečte! Svatba není den na kompromisy – ani v umění. Ono je to vlastně dost jednoduchý. Nejdřív vybíráte stylem líbí - nelíbí, až potom podle osobnosti, detailů nabídky, referencí. Hlavně líbí - nelíbí.
Jaký typ svatebního videa je pro vás ten pravý?
Svatební videa nejsou všechna stejná. Když se bavíte s kameramanem, určitě se zeptejte na styl, ve kterém pracuje. Tady jsou tři nejčastější typy – každý má svoje kouzlo (a svoje mouchy).
1. Dokumentární video: Příběh vašeho dne
Takový malý film o vaší svatbě. Od příprav, přes sliby až po rozjetou afterparty – kameraman zachytí vše, co stojí za to. A přidá to nejlepší: náladu a emoce. Budete se na nějkoukat jako na seriál, kde jste hlavní hvězdy. Vidíte smích, slzy, třeba i tetu, jak tančí na stole, ale hlavně je zachycený nějaký celkový příběh a vše funguje velmi nadčasově.
Podle mě nejpracnější varianta, je to hodně o komunikaci i před svatbou, do střihu se může hodně projevit osobnost kameramana a jeho pohled na svět.
Statický záznam: Kamera jede, akce!
Prostě a jednoduše zaznamenaný obřad, proslovy, první tanec… Kameraman postaví kameru na stativ a natáčí vše tak, jak se to děje. Ideální, když chcete ukázat babičce, co nestihla. Žádný velký wow efekt, možná si pak video pustíte jen jednou za 10 let, možná ani to ne. Prostě jen surový záznam a jen jednoduchý střih.
Během covidu se na obřadech hodně objevovali iPhony na stativech, protože lidi prostě nemohli přijet. A vůbec to není špatnej nápad!
Rychlý klip: Akce, emoce, BOOM!
Krátké video plné nejlepších momentů. Pár sekund z příprav, pár sekund z obřadu, trochu slz, hodně smíchu a tanec až do rána – všechno podbarvené chytlavou hudbou. Rychlé, výstižné a nabité emocemi. Skvělé na sdílení na sociálních sítích a pro ty, co se na dlouhá videa stejně nevydrží dívat.
Pro moderní páry, kteří chtějí něco energického, co je vtáhne. Je to ale jen ochutnávka – nezachytí celý den, ale spíš jeho highlighty. Prioritou je atmosféra víc než zachycení konkrétního programu, proslovů atd.
TIP: Pokud jsou pro vás sociální sítě priorita, proberte s kameramanem možnost střihu videa na výšku, jak k tomu přistupuje, co vám nabídne a navrhne. Bavte se o tom ale ještě před svatbou.
Protřepat, zamíchat
Pokud máte rádi všechno, co tu čtete, existuje i možnost kombinace! Spousta kameramanů umí natočit jak dokument, tak rychlý klip – je to jen otázka domluvy a rozpočtu.
Historky z podsvětí
Svatební kameraman může váš den povýšit na filmové mistrovské dílo… nebo taky proměnit v malou katastrofu. Tady je pár příkladů, na které si zrovna vzpomínám, kdy se svatební video trochu vymklo z rukou. Berte to s nadsázkou, ale vážně – chcete se tomu vyhnout!
Fashion faux pas v kostele
Představte si to: máte nádherný svatební obřad v krásném historickém kostele, vše je dokonale sladěné… a pak se mezi lavicemi promenáduje kameraman v kraťasech a tričku s logem své firmy. K tomu přidáme stabilizátor, který vypadá jako robot z budoucnosti, a jeho kroužení kolem oltáře začne připomínat low-budget sci-fi. Když si pak ještě sedne do prvních lavic, no nic.
Jak tomu předejít: Zeptejte se kameramana, jak se liší jeho práce v kostele a někde venku na statku, co si plánuje obléct, a upozorněte na dress code. Pokuste se s ním probrat kdy má být spíš v ústraní a kdy nevadí, že přitahuje veškerou pozornost. Ať se kamera nepromění v hlavní atrakci obřadu. Platí samozřejmě i pro fotografa.
Kdo uvidí nevěstu první?
Nevěsta kráčí k oltáři, všichni jsou dojatí, ženich má slzy na krajíčku… nebo by měl, kdyby svou budoucí ženu vůbec viděl. Místo toho na něj totiž celou dobu míří záda kameramana, který si z příchodu nevěsty udělal svůj osobní projekt. A ženich tak místo emocí sleduje kameramanovy záda.
Často se mě ptáte, jestli si s kameramanem jako fotograf nepřekážíme a jak se to řeší. Jenže o mě tu vůbec nejde, já si prostor pro fotku najdu vždycky, ale když ani ženich neuvidí na nevěstu, to je prostě blbě.
Jak tomu předejít: Hlavně se domluvte, třeba aby kameraman natáčel spíš z boku nebo zezadu. Nebo staticky zepředu. Emocionální momenty patří vám, ne jeho objektivu.
Kaplička plná techniky
Malá romantická kaplička. Intimní atmosféra. A pak… tři kameramani, dva stativy, stabilizátory, kamerová houpačka, chyběly už jen kolejnice, ale dron na nás venku samozřejmě čekal. Místo emocí cítíte, že jste na natáčení nového Iron Mana. A ta jemná magie okamžiku? Je pryč.
Jak tomu předejít: Menší prostor = menší štáb. Kameraman by měl být nenápadný a techniku přizpůsobit prostředí. Atmosféra je důležitější než 4K záběr z deseti úhlů.
Z videí v portfoliu nepoznáte kolik techniky a lidí je k videu potřeba, takže se neváhejte zeptat. Hlavně u těch menších svateb.
Když se portréty změní v reality show
Portrétní focení by mělo být příjemným momentem, kdy si odpočinete od svatebního chaosu, užijete si chvíli jeden s druhým a vzniknou přirozené, krásné záběry. Tedy tohle je můj přístup a přístup spousty kolegů. Jenže… ne vždy to jde podle plánu.
Vy a váš fotograf chcete přirozené portréty bez velkého pózování. Kameraman? Ten očividně žije ve svém světě. Najednou je z toho hodinové divadlo, kde vás režíruje jako na natáčení hudebního klipu. „Pojďte tudy, nejdřív pomalu, pak se rozběhněte, vyskočte, udělejte otočku, potom se políbíte a skončíte v pěkném objetí. Nejdřív romanticky, pak se smíchem. Akce! … a ještě jednou pomaleji s menším úsměvem, spíš zasněně.“ A vaše představa o uvolněné atmosféře? K té už se asi nevrátíme.
Ujistěte se, že kameraman zná vaši vizi a umí spolupracovat s fotografem. Tohle je váš den, ne jeho portfolio.
Nekonečný příběh
Ženich ráno doma u rodičů podává nevěstě kytku – jednoduchý, krásný moment. Kameramanův plán? „Hele, můžeme to ještě jednou, tentokrát zblízka? A teď ještě z druhé strany. OK, teď zpomaleně a půjdeš támhle od schodů. Mluvit nemusíš, to si pak natočíme extra.“ Z romantického gesta je trapná scéna, kde už ženich ani neví, proč za nevěstou vlastně přišel.
Jak tomu předejít: Můžete se vyptávat jak pracuje, ale poznat to bude i z videí, pokud na vás něco působí nahraně, pravděpodobně to tak skutečně bylo. Ty reálný emoce tam prostě potom chybí.
Profík na všechno, jen ne na svatby
Kameraman, který normálně točí reklamy, sportovní přenosy nebo nastavuje bezpečnostní kamery, může mít skvělou techniku. Ale když přijde na svatbu, najednou tápe. Neví, co má dělat, kde stát, koho vlastně natáčet.
Stejně jsou na tom vaši kamarádi, kteří nikdy nenatáčeli, ale vzali z domu kameru/telefon. Myslí to dobře, ale nechtěl bych po nich žádné zázraky, spíš ať nastaví nějaké statické záběry a moc toho nevymýšlí. Nebo ať se poradí s fotografem, pak může vzniknout super spolupráce a překvapivě dobrý výsledek.
Když je kameraman parťák na život a na smrt
Není nic lepšího, než když kameraman chápe, že svatba je týmová hra. Tady je příklad, kdy spolupráce zafungovala na jedničku – a zachránila nejen pár záběrů, ale hlavně vylepšila celou svatbu.
Jedna ruka netleská
Příchod nevěsty špalírem do restaurace – velký moment, všichni čekají s úsměvy a telefony v pohotovosti. A já? Já lítám mezi stoly a ještě fotím výzdobu, protože jinak by to prostě neklaplo.
Naštěstí kameraman pochopil situaci, vzal můj druhý foťák a začátek příchodu nevěsty nejen natočil, ale taky skvěle vyfotil.
Tip: Hledejte kameramana, který je nejen profík, ale taky pohodář, co vám kryje záda. Protože svatba je chvíle, kdy se nehraje na „moje práce, tvoje práce“, ale na „dáme to společně“.
Žádný tajnosti
Někteří kameramani se chovají, jako by jejich záběry byly tajemstvím NASA. Když jim koukáte přes rameno, máte pocit, že vás každou chvíli pošlou na druhý konec svatby. A pak jsou tu pohodáři. Tihle frajeři klidně nachystají scénu, která funguje skvěle pro video i fotku, a naopak se o pět minut později inspirují vaším nápadem. „Ty jo, tohle světlo! To si musím natočit, díky!“ Výsledek? Všechno jde rychleji, všichni jsou spokojení a nikdo si nic nezávidí.
Kameraman, co chápe, že „fotka je královna“
Na svatbách to často bývá takhle: fotky mají zachytit všechno – od drobných detailů po ty největší momenty. Video je pak třešnička na dortu: zachytí atmosféru, pohyb, proslovy, náladu… a nevadí, když v něm něco chybí. „Chceš tři minuty na portrét jen pro fotku? Jasně, jdu si zatím ulovit pár záběrů hostů, a pak můžeme pokračovat.“ Tihle kameramani nejsou konkurence, ale spoluhráči – a díky nim je výsledek pro novomanžele perfektní.
Klidně to ale může být i naopak, video bude priorita, protože prostě chcete hollywoodský trhák s netflixovým svícením a fotky zůstanou až na druhé koleji, stačí říct a určitě nebudu nikde zavazet a ještě vám pomůžu. Jen to musím taky vědět dopředu.
Závěr? Výběr prostě jen nepodceňte.
„Můžete mít dokonalé video, ale jestli si to při obřadu odskáče atmosféra, tak jediné, co vám zůstane, je vzpomínka na to, jaký byl kameraman.”
Kameraman je důležitou součástí vašeho týmu. Ale pokud ho vybíráte na poslední chvíli, nebo se s ním nedomluvíte předem, může z vaší krásné svatby udělat divadlo, na které nechcete vzpomínat. A věřte, že jednoduché, přirozené momenty mají mnohem větší kouzlo než scénáře na třetí pokus. Zkuste najít někoho kdo vás bude bavit jak videem, tak i svojí osobností a pak to bude všechno super!
Takhle vypadá naše svatební video od Perky Pug Films. Jen takový přátelský punk na analogovou super osmičku. Dvě minuty na který mě baví koukat furt dokola.