Zásadní tipy na svatební focení

Zásadní tipy na svatební focení

... ještě hezčí svatební portréty

Focení je zábava, nebojte se ho. Vždyť je to jedna z nejodpočinkovějších věcí na svatbě! Možná to totiž od rána bude poprvé, kdy máte klid sami pro sebe a můžete si trochu popovídat, odpočinout si a vstřebat všechny emoce. Neberte to jako další stres, ale spíš jako lehkou procházku po venku.

Vše vám samozřejmě poradíme i osobně, ale většinu věcí jsme se rozhodli sepsat, abyste si vše mohli přečíst dopředu. Jsou v tom léta a léta zkušeností, třeba se něco bude hodit!

Článek jsem psal spolu s kolegou Petrem, který točí svatební videa, dole vám jich pak pár ukážu ;)

2017-10-31_0136.jpg

 

Na focení si s sebou neberte nic, co nechcete mít na fotkách

Třeba igelitku s rekvizitama, tašku s botama na přezutí a cokoliv, co na fotku nepatří. 

Věci pak nemusíte nikde odkládat, nemusíte na ně myslet, nemusíte je tahat v ruce a hlavně: můžeme vás fotit a točit už při cestě (a taky nazpátek) – z toho jsou často nejlepší fotky.

Boty na přezutí v přírodě jsou fajn nápad, obujte si je ale rovnou před focením a pak na ně nemyslete. Přezout se může i ženich, ať si někde na skále nezničí polobotky. Před výletem hupsněte do plátěných kecek a buďte v klidu. Na většině fotek boty stejně nejsou vidět. 

Rekvizity nepotřebujete, buďte sami (se) sebou.

2017-11-24_0001.jpg

Naplánujte svatbu i focení na ten správný čas

Léto a příroda, to je slunce a teplo. Okolo poledne to ale venku bývá docela hodně náročný pro vás i pro hosty. 

lenkahonza-349.jpg

U svatebního obřadu venku je lepší mít svatbu až třeba ve tři hodiny (na Slovensku i na západě je taky běžnější mít obřad odpoledne). Budete mít lepší vzduch, větší pohodu a taky samozřejmě krásnější světlo. To vše vám zaručí mnohem lepší fotky než s obřadem v poledne. Navíc se ráno pořádně vyspíte a budete odpočatí.
Nebo můžete hostinu udělat ještě před obřadem, to je vlastně úplně dokonalý nápad, zažili jsme to několikrát a doporučujeme!

Focení je vždycky největší pohoda v podvečer. Slunce je příjemný, krásně kreslí ve vlasech a všechno dohromady vypadá eňo ňuňo. Na pěkném místě s dobrou náladou pak jde focení skoro samo, často stačí třeba jen půlhodinka a máte krásné fotky.

Se svatebním harmonogramem vám samozřejmě rádi poradíme hned na první schůzce.

 

Na focení by s vámi neměl chodit nikdo další

Ani řidič, ani svatební koordinátorka, ani kamarádi, užijte si focení hezky v klidu sami. Hodně to pomůže tomu, abyste se uvolnili a odpočinuli si.

Fotky s kamarády nafotíme průběžně během dne, jen tak při zábavě.

2017-10-31_0210.jpg

 

Cesta je pro focení cíl

Myslíme to tak, že když pojedeme autem, vystoupíme na parkovišti, uděláme 10 kroků a pak jakože fotíme, není to ono. 

Lepší je, když se někam projdete, uděláte si výlet a třeba i něco zažijete, řídit můžeme my. Vždycky je prostě lepší jít někam než nikam.

 

petra_adam_31.jpg

Nepřemýšlejte nad pózováním

Upřímně – ani se o to nesnažte, nemá to cenu, zkoušeli jsme to sami na sobě a nevyšlo to nikdy. Úplně zapomeňte na to, že fotíme svatební fotky, jen buďte spolu. Stydlivějším pomáhá víno v košíku, to je ověřené.

Buďte u sebe blízko, držte se za ruku, občas se polibte, pohlaďte po vlasech, povídejte si, užívejte si ten klid – budete vypadat skvěle.

2017-09-19_0060.jpg

 

Vyberte si na svatbu pohodlné šaty

Když se vám líbí portréty v přírodě, v lese, na skále... je lepší, když máte šaty, ve kterých na tu skálu snadno vylezete. 

Jestli se vám líbí jednoduché uvolněné svatby, zkuste si vybrat i jednoduché šaty. Možná je nenajdete ve svatebních salonech, ale u nějaké milé švadlenky – a možná vyjdou i levněji. 

Hlavní ale je to, aby vás bavilo je nosit, abyste se s ničím netrápili, aby vás nedusil korzet a abyste netahaly těžkou sukni. Prostě aby to byly ty nejlepší šaty pod sluncem. 

2017-10-31_0158.jpg

 

Zvažte možnost fotit portréty mimo svatební den

bali_bara_patrik244.jpg

Několikrát se nám to povedlo vymyslet a vždycky to bylo perfektní a doporučujeme to jako pěkně žhavej nápad všem – fotit pak totiž můžeme od rána do večera, můžeme se spolu v klidu pobavit, někde se najíst a jelikož všechno potřebuje svůj čas (a v tomhle případě ho bude spousta), věřte tomu, že to bude stát za to.

Třeba v USA i jinde v zahraničí je tohle naprostá normálka: ze svatby se na focení neodjíždí, svatbu si užijete celou tak jak je a fotky se vyřeší jindy. Představte si, že byste chtěli jet pro fotky do přírody na otočku z centra New Yorku... což nedává smysl samozřejmě vůbec, mít svatbu v New Yorku, chci fotky na ulici!

Vše se dá vymyslet a zmáknout před svatbou, nebo po svatbě – a tam, kde a kdy si vyberete.

K tomuhle bodu se navíc vztahuje jedna další věc a tou je denní doba – focení se naplánuje tak, aby bylo odpoledne před soumrakem, což normální svatební harmonogram třeba úplně nedovolí. A když je jediná mezera na nejostřejším slunci, je to stejně lepší nechat... třeba na příští neděli.

Svatební portréty ze svatby samozřejmě zařídíme a nepřijdete o ně. Jen nebudeme nikam přejíždět a vymyslíme nějakou haló akci přímo na místě. Stačí se s náma poradit.

 

Vyberte si fotografa a kameramana

vecer43.jpg

Najděte si na svatbu takového svatebního fotografa, jehož fotky budete mít rádi. Ve svatební fotografii je spousta různých stylů a každý k ní přistupuje trošku jinak. Je důležité, abyste s vaším fotografem měli hodně podobný vkus a považovali za důležité podobné věci. 

Za nás je to jednoduché: nemáme rádi divné pózy, divné fotomontáže a divné nápady, které někoho zesměšňují. A hlavně víme, že teprv z pohody vznikne něco, co stojí za to fotit, takže nám jde v první řadě o dobrou náladu – a pak se všechno fotí i točí samo.

My máme rádi přírodu, přirozenost a jednoduchost spolu s praštěnými párty a skutečnou zábavou. Během svatby se snažíme co nejvíc zapadnout mezi ostatní a udělat si kamarády, aby nás nikdo nebral jako dodavatele, ale jako součást dne. 

Vše – od průběhu dne přes portréty až po párty – byste si měli užívat a to fotkám i videu pomůže nejvíc. My to víme a tudíž už jsme dávno přišli na to, že nic nejde lámat přes koleno a že nejlepší fotky/video vzniknou, když nás nikdo nevnímá.   

 

 

Udělejte si všechno podle sebe

Váš den, vaše představa. Nejsme tu od toho, abychom radili něco, co pro nás bude pohodlné a pro vás nepřirozené. Jako třeba nafoťte se dopoledne, ať pak stíháte...

Je to především vaše svatba! 

Nenechte si do ní příliš mluvit od ostatních a berte tenhle článek jen jako ukázku možností a zkušeností, co všechno můžete se svatbou provést. Uteče to jako voda!

Článek jsem navrhl já, učesal a doplnil ho Petr který točí báječný svatební videa :)