Rozhovor s Budemesebrat.com

Rozhovor s Budemesebrat.com

Toto je původní nezkrácená verze. Na blogu Budeme se brát si můžete v článku JAK VYBRAT SVATEBNÍHO FOTOGRAFA, ČÁST PRVNÍ přečíst stručnější variantu kde jsou v jednom článku i další fotografové, určitě na ně mrkněte :)

 

2017-10-11_0097.jpg

Jak probíhá komunikace před svatbou?

Před každou svatbou je nutná alespoň jedna schůzka, když je na to čas, rád se s lidmi potkám i 2x-3x, buď v kavárně, nebo u nich doma, nebo venku v přírodě, nebo třeba v místě svatby kde se snažím poradit s využitím prostoru apod. Samozřejmě to jde spojit s předsvatebním focením, které je někdy jednodušší, třeba jen hodinu kecáme a pak udělám 4 fotky, nebo naopak fotíme víc na různých místech, tak nějak dle osobnosti konkrétních lidí.


Jak dlouho dopředu je nutné Vás oslovit?

Průměrně je cca rok dopředu obsazená polovina termínů. Nefotím každý víkend, nechávám si během léta i prostor pro vlastní odpočinek, čímž se nabídka volných termínů trochu omezí. Takže je rozhodně dobré ozvat se co nejdřív.

Vybíráte si páry? Podle čeho?

Tohle je těžké, nemůžu někoho odmítnout proto, že na stejný termín se ozve lepší nabídka, to podle mě není fér. Spíš se snažím prezentovat tak, aby si mě vybírali hlavně lidi se kterými budeme na stejné vlně. Baví mě jednoduchost, upřímnost, originální pohled na svatby. Naopak moc nemusím zámky, luxus a okázalost, takových svateb fotím minimum a i když to byly fajn příjemné svatby, v portfoliu je záměrně nemám.

Co vás na snoubencích či jejich jednání dokáže naštvat:

Já jsem flegmatik, mě jen tak něco nevytočí a většinou se s každým nějak po dobrém domluvím. Trochu mi vadí stručné maily ve stylu: "Máte volný termín XY, kolik to bude stát, kolik dostaneme fotek?" Takhle se dají kupovat rohlíky, ne objednávat svatební focení. Mnohem příjemnější mi je, když se lidi rozpovídají o sobě, o svých plánech, o tom co se jim líbí atd. Pak se máme o čem bavit a individuální přístup už není jen prázdná fráze.

Co očekáváte během svatebního dne (občerstvení, místo u stolu, spolupráci?):

Očekávám hlavně to, že zapadnu do kolektivu a stanu se "kamarádem s foťákem". Místo u svatební tabule je pak pro mě příjemná pocta a vždy si vážím toho, že jsem s lidmi a nesedím někde bokem, samozřejmě když nevychází místo je úplně jedno kde se posadím, někdy je malý samostatný stůl i praktičtější. Rozhodně toto ale nijak nevyžaduji. 

Co mají snoubenci očekávat od vás (stylizování na portréty, rady, motání se kolem...):

Stylizování nee, to mě nebaví a řekl bych, že ani lidi kteří ode mě chtějí fotky tohle nemají rádi. Spíš jim při portrétech nechám vlastní prostor, trochu si "odpočinout od svatby", projít se, posedět někde, popovídat si a jen tak trochu občas poradím jak si stoupnout nebo co zrovna udělat, ale jen tak zlehka. Jsou to portréty, ne móda.
Radit během dne se snažím se vším kde je to potřeba, přecijen jsem byl na víc svatbách než nevěsta, maminka, kamarádky, takže už tak nějak vím co a jak během dne funguje. Občas nenápadně pomůžu i s koordinací okolo obřadu když je to potřeba.

2017-12-05_0055.jpg

Orientační cena za celodenní focení?

Aktuální cena pro příští rok je 23 - 26000kč.

Co je v ceně navíc?

V ceně jsou vytištěné papírové fotky, webová galerie, záloha u mě na několik let. Další věci jako fotoknihy, obrazy apod. řešíme individuálně.

Místo, kde fotíte?

Nejčastěji Morava, ale šíleně mě baví hory a Jižní Čechy. Jedna svatba byla i na Bali, tak to bych si klidně zopakoval :D

2017-12-20_0044.jpg

+ Váš názor na důležitost výběru dobrého fotografa, podle čeho vybrat toho svého, klidně třeba řekněte, kdo by fotil Vaši svatbu :)

Já bych možná hostům rozdal pár desítek jednorázových foťáků, k tomu několik Instaxů a nechal tu svatbu ať se nafotí sama :D Plus někoho šikovnýho kdo udělá krátký stručný ucelený dokument. V ČR mě nejvíc baví Everbay a jejich fotky na film. 

Obecně fotografa vybírejte podle fotek a vašeho pocitu, ne podle vyplněné tabulky v Excelu kde si jen srovnáte "počet fotek X počet hodin X cena". Dejte tomu čas, rozhodněte se v jakém stylu bude vaše svatba, podívejte se jak se podobné svatby fotí v zahraničí, vyberte si někoho s kým se na filosofii okolo fotek prostě shodnete. Není to snadnej úkol, tak držím palce.

DSC_0082.jpg