Nejlepší svatební video v Česku

Nejlepší svatební video v Česku

Vybrat si svatební video je ještě těžší než si vybrat fotografa. Zkusím vám trochu poradit a hlavně doporučit ty nejlepší lidi v České republice.

FB Behind the Clapperboard Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016). David Yates  Photo by: Jaap Buitendijk

FB Behind the Clapperboard
Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016). David Yates
Photo by: Jaap Buitendijk

Natočit dobrý video je hodně těžký, ne až tak technicky (techniky je plný Youtube, to nastudujete za víkend), ale hlavně co se nápadu a pointy týká. Vlastně jde o takový malý film, což je věc, na které v televizi pracují desítky lidí spoustu dní. Na svatbě to ale musí zvládnout jeden až dva lidi a ideálně všechny záběry na první pokus… a pak to ještě smysluplně sestříhat bez předem přesně daného scénáře a režie. Někdo to umí skvěle, někdo to neumí vůbec, někdo to umí tak napůl.

Stejně jako u všeho ostatního, záleží co přesně očekáváte. Zamyslete se, jestli chcete prostě jen záznam několika důležitých momentů, nebo autorsky pojaté video s velmi výraznou náladou a atmosférou.

Otázkou taky je, jestli se svatební video bude se svatebními fotkami doplňovat nebo překrývat. Jestli ve videu bude to stejné co na fotkách a jenom trochu v pohybu, nebo jestli kameraman dokáže najít úplně nový úhel pohledu a jestli tohle po něm chcete. Každý kameraman to dělá hodně jinak, proto nedejte jen a pouze na doporučení kamarádů, ale dobře se dívejte na hotová videa a sledujte jestli to ve vás vyvolává nějaký pocit, nebo spíš ani ne. Pokud ano, super!

 

Dobří a ti druzí

Nebudu nikoho hejtovat, toho je už dávno plný internet a tak ty špatné příklady přeskočíme. Byla tu o tom stránka textu, ale ono by vám to stejně nic nedalo. Vezmeme to z opačného konce...

Co bych já očekával od videa?

Vystihne atmosféru svatby a charakter novomanželů.  A tuto atmosféru si udrží v celém videu. Čekáte z videa romantiku nebo rock n roll, pohodičku a klid, nebo hodně divokého pohybu? Luxus, nebo jednoduchost? Ať už vyberete cokoliv, chtějte emoce a ať se kameraman snaží a pracuje s tím.

Vyvolá v divákovi příjemné emoce i když divák nezná lidi ve videu.

Nebude se snažit o dokonalou chronologii, nebude duplikovat svatební fotografie, ale zaměří se na filmovější podání celého příběhu s určitým nadhledem.

Nebude používat neustále stejný template pro všechny svatby

Dron, šaty na okně, kytka, štěteček, úsměv, kadeřnice, ženich, kravata, whiskey, pohled z okna… obřad… momentky… párty…. konec.

Bude se snažit překvapit, vyvaruje se předvídatelných záběrů a udrží si napětí.

Bude mít skvělé filmové barvy, udrží si sjednocený barevný look v různých světelných podmínkách v celém videu. Nebude používat dynamické sportovní kamery tam, kde to nedává žádný smysl.

Postupně vygraduje napětí použitím těch správných záběrů a vhodného střihu, udrží si pozornost až do konce.

Kameraman mě jako ženicha nebude nutit několikrát opakovat stejnou situaci, jen aby bylo víc záběrů. (je mi smutno když vidím ženicha, který musí nevěstě předat kytku 4x, kameraman si to musí natočit - zažil jsem)

Kameraman po mě nebude chtít něco, co na svatbě vůbec nechci. Třeba vás nebaví české zvyky jako společné krmení z jednoho talíře, ale kameraman řekne něco jako “tak aspoň pro video” (zažil jsem).

Kameraman nebude při obřadu 15 cm od vaší hlavy a nebude chodit mezi vás a oddávající (to jsem taky zažil).

FB Behind the Clapperboard The Godfather (1972). Francis Ford Coppola Photo by: Jack Stager

FB Behind the Clapperboard
The Godfather (1972). Francis Ford Coppola
Photo by: Jack Stager

Kameraman v malém a intimním prostoru nebude narušovat atmosféru předimenzovanou technikou. Rozestavět v maličkém kamenném kostelíku tři stativy a kamerovou houpačku je kravina, ale stává se to. Patří to do Hollywoodu, ne na svatbu.

Když si začnete vybírat svatební video, zjistíte, že někdo tyhle body splňuje perfektně, někdo nesplní ani jeden jediný bod a většina je někde na půli cesty…

Říkal jsem, že to není snadný. Tak to prostě jen neuspěchejte.

 

Jde to taky úplně jinak

Video rozhodně není nutnost, jak se vám bude určitě někdo snažit vysvětlit, jen aby ho prodal. Video je pořád relativně luxusní záležitost a vůbec nemusí být na všech svatbách. Potkávám ho jen asi na třetině svateb které fotím (když nepočítám strýčky s kamerou někde v rohu místnosti, ti jsou naopak na 110% svateb).

Pokud máte omezený rozpočet, je lepší žádné video, než to špatné. To levnější nebude koukatelné a je lepší si připlatit za fotky nebo kapelu. Nebo si těch ušetřených 5000 Kč prostě užít na nějakém krásném výletě.

FB Behind the Clapperboard Apocalypse Now (1979). Francis Ford Coppola  Director of Photography.2nd Unit: Stephen H. Burum

FB Behind the Clapperboard
Apocalypse Now (1979). Francis Ford Coppola
Director of Photography.2nd Unit: Stephen H. Burum

Zajímavou alternativou může být i pronájem jednoduché kamery a zaplatit si pak jen střih. Může to dávat smysl třeba u malých rodinných svateb kde už nechcete dalšího člověk navíc a zároveň víte, že třeba někdo z kamarádů nebo z rodiny rád tu kameru podrží a bude ho bavit udělat nějaké pěkné záběry. Pak to stačí sestříhat ať to není 3 hodinová nuda, ale třeba 10 minut klip. 

Najdete je tady: http://svatebnikamery.cz/

 

Opačnou variantou může být video které přímo nahradí svatebního fotografa, což se v zahraničí začíná skutečně objevovat. Pokud totiž budete mít opravdu skvělé video plné vydařených momentů ve vysokém rozlišení (4K už se dá babičce i vytisknout), tak fotograf začíná být na momentky trochu zbytečný a vrací se k focení pouze těch nejdůležitějších věcí a portrétů… což je celkem reálná budoucnost ke které směřujeme, ale zatím bych to jako nejlepší aktuální řešení neviděl. Dejme tomu tak 5-10 let a uvidí se.

 

Inspirace z amériky:

Moje nejoblíbenější svatební video ever ever!

Povídání z amériky:

Hlavně pro kameramany, zamyslete se nad tím trochu ;)

https://www.musestorytelling.com/blog/why-wedding-films-suck

A ještě další inspirace ze zahraničí:

 

Nejlepší česká šestka

(pořadí dle abecedy, ne podle mojí oblíbenosti, ať je to fér)

DIB Production

http://www.dibproduction.com/

https://www.instagram.com/dibproduction/

 
 
 
 
 

A to je vše přátelé :) Rád tento seznam postupně rozšířím, tak jestli máte pocit, že jsem na někoho zapomněl, napište mi třeba zprávu na Instagramu, někoho doporučte a třeba to tady pak aktualizuji…