Jak zvládnout svatbu v létě v extrémním vedru?

Jak zvládnout svatbu v létě v extrémním vedru?

Vedro je v létě na většině svateb, tak je na čase vám trochu poradit jak tohle zvládnout...

Výběr místa na svatbu

Hodně toho ovlivníte už výběrem místa svatby, někde vám ani nepřijde, že je 30°, jinde se upečete. Zjistit se to dá velmi snadno, zajeďte si na vámi vybraná místa v létě v poledne až bude největší vedro.

Zjistěte jak je v restauraci, na terase, kolik je v okolí stínu pro postávající/čekající hosty, jak vám bude v místě svatebního obřadu apod. Získáte tak velmi přesnou představu a můžete podle toho vaši svatbu dobře naplánovat, nebo možná zjistíte že by bylo lepší přesunout ji někam jinam.

Obecně platí, že svatba v lese bude mnohem příjemněji než ve městě. Na trávě bude líp než na betonu.

Svatební obřad na betonové terase v poledne je šílenství, to bych vám vážně nedoporučoval.

Pokud budete během svatby muset několikrát přejíždět, bude to náročné, ať už kvůli opakovaným šokům z klimatizace, nebo zase z toho že někdo třeba klimatizaci v autě nemá. Vždy je velká výhoda když je svatba na jednom místě.

 

Oblečení na svatbu

Nevěsta

Je naprosto zásadní aby nevěsta měla v létě pohodlné a lehké letní šaty. Chápu, že možná chcete takové ty velké šaty jako princezna v pohádce, ale uvědomte si, že v nich budete celý den a čím budou šaty těžší a větší, tím větší vám bude vedro a svatbu si moc neužijete.
Rozhodně bych se při zkoušce šatů zaměřil na to, aby byly z velmi příjemného materiálu a byly tak lehké, že je pohodlně unesete bez námahy v jedné ruce. Zatím nejlehčí šaty jsem viděl v salonu TyMomenty a Férovky nebo u návrhářek Marie Mukařovská, Nymphae, Sobje, Ta Lucie

A možná není vůbec špatný nápad nebrat si na svatbu svatební šaty, ale prostě nějaké krásné bílé, lehké pohodlné šaty z normálního obchodu :)

 

Ženich

Zaprvé doporučím zvážit trochu neformálnější oblečení, nějaké příjemné (možná lněné) kalhoty a tenkou letní košili bez saka. V tom vám bude dobře.

Pokud ale chcete mít spíš formálnější oblečení, rozhodně se zaměřte na kvalitní materiály a prodyšnost obleku. Lepší značky na léto nabízí saka kompletně bez podšívky (např. Blažek, Pietro Filipi), nebo si takový letní oblek můžete nechat ušít přímo na míru (LePremier, Galard...). Vyhnul bych se obyčejným polyesterovým oblekům s lesklou podšívkou, to v létě fakt nechcete.

Nepodceňujte ani boty! Většina společenských polobotek není na léto vůbec fajn, jsou tvrdé, uzavřené, bude v nich vedro, odpoledne už vás budou možná docela dost štvát. Za sebe doporučuji značku Geox, protože tyhle boty mají v podrážce dírky a skutečně velmi dobře větrají. Fotím v nich svatby a nosím je celé léto. Alternativou jsou samozřejmě i pohodlné tenisky.

Vemte si na svatbu určitě náhradní košile.

lenkaludek316.jpg

 

Hosté

Hosté na tom jsou stejně jako vy, taky na ně myslete. Ženy to mají s šaty jednoduché, ty si na léto určitě snadno vyberou. Pro pány je to s oblekem těžší, proto čím dál častěji vidím, že mají jen kalhoty a košili (třeba s motýlkem) bez saka. Jestli vám takový uvolněný styl vyhovuje, dejte jim to předem vědět v pozvánce. 

Pití

Všude, všude, všude, pořád, pořád, všude zajistěte hostům dostatek nealko pití. Kdykoliv budou někde na něco čekat, typicky před domem nevěsty, nebo před obřadem, nebo po obřadě, nebo před svatební hostinou, musíte pro ně mít občerstvení. I kdyby jen malé pet láhve s vodou, prostě ať vám tam někdo neodpadne. Hlavně na starší a na děti myslete.

Není od věci myslet i na chlazení vody, snadno dnes koupíte velká balení ledu za pár korun. V hypermarketech a na benzinkách.

I odpoledne během párty by měl servis neustále hlídat, že je na stolech k dispozici čerstvá studená voda, když bude trochu ochucená citronem a mátou, bude to ještě lepší.

marketa_milan_73.jpg

Jídlo

Čím větší vedro, tím by mělo být svatební menu lehčí a svěžejší. Asi bych ještě promyslel jestli v takovém počasí servírovat svíčkovou s knedlíkem… nebo spíš raději steak na zelenině ;) Ale samozřejmě chápu, že v některých rodinách je svíčková taková samozřejmost, že to jinak nejde.

Zajímavý je i nápad vykašlat se na hostinu a veškeré jídlo nabídnout hostům jako raut s větším výběrem. Každý si pak vybere na co má chuť a vezme si jen takovou porci jakou zvládne. Ještě zajímavější může být nějaký stylový food track.

Je příjemné, když na raut, nebo i během hostiny nabídnete hostům čerstvé ovoce.

 

Svatební Dort

Problém často bývá s cukrovím a dortem. Obecně platí, že ve vedru na cukroví všichni mají menší chuť než o vánocích a vždy spousta cukroví zbyde, tak možná objednejte míň než jste plánovali. Hlavně tyhle dobroty ve vedru moc nevydrží, tak na stoly dejte jen trochu a zbytek schovejte do lednice.

Dort určitě doporučuji spíš ovocný, než nějaký krémový. Skvělý netradiční nápad je i třeba cheasecake.

Bazén

Pokud je v místě svatby bazén, není vůbec od věci ho využít a dát o tom hostům předem vědět, ať si na odpoledne klidně vezmou plavky. Nebál bych se z toho udělat i nějakou atrakci a zapojit ho do svatebního programu.

Někdy mi přijde docela líto když je u restaurace krásný velký bazén, na sluníčku je 40° a okolo jen všichni postávají v obleku…

Zmrzlina

Věděli jste, že se dá na svatbu pronajmout stánek se zmrzlinou? Mně to přijde naprosto boží! Nebo ne celý stánek, ale prostě nakupte velká balení zmrzliny v hypermarketu a nabídněte hostům jako dezert.

Vlastně bych si uměl představit i zmrzlinový svatební dort :)

 

Jestli máte kamarádku, která chystá v létě svatbu, určitě jí tento článek pošlete. Pomůže jí to.