Jak zálohuji vaše fotky?

Jak zálohuji vaše fotky?

Stručný popis toho co dělám s fotkama, abych mohl jakž takž klidně spát.

Bez záloh to nejde a je jedno co na počítači děláte. Pokud vám na nějakých datech záleží, nesmíte je mít jen na jednom disku. A dva jsou taky málo!

Tyhle zlatý Sandisk Extreme karty jsou dobrý, ale už jsem přešel na černý Extreme Pro. Jsou rychlejší!

Tyhle zlatý Sandisk Extreme karty jsou dobrý, ale už jsem přešel na černý Extreme Pro. Jsou rychlejší!

RAW

Z každé svatby mám cca 3500-5000 fotek, z jiných focení 100-1000 fotek, takže třeba v červenci jsem nafotil cca 500GB dat, což už není málo... 

 

> 8 karet

Oba moje foťáky mají 2 sloty na karty a vždy mám zapnuté ukládání rawu na obě karty současně. Zpravidla v hlavním i záložním foťáku mám 64GB karty a vychází to na svatby tak akorát. Večer pak někdy ještě načnu další jednu sadu. Pokud už na svatbě vyndám plné karty z foťáku, jedna míří do peněženky, druhá do fotobatohu, nebo třeba do auta, prostě aby nebyly u sebe. 

Sranda nastane ve chvíli kdy máte dvě svatby těsně po sobě (často čtvrtek-sobota). Pak jediný rozumný řešení je mít těch karet víc! Vlastně 8, aby se aspoň teoreticky daly dvě svatby nafotit i bez mazání dat. Dneska už jsem na 16 kartách.

> 2 disky

Když přijdu domů ze svatby okamžitě všechno z karet importuji do PC na hlavní pracovní disk (1TB). Všechny karty z obou foťáků do jedné složky. Celou tuto složku pak kopíruji na druhý záložní disk v počítači (2TB) a taky na externí disk (2-3TB).

Ani na jednom tomhle disku nejsou Windows! Kdyby se s nimi něco stalo a musely se natvrdo přeinstalovat s formátováním, nechcete je mít hned vedle fotek. Windows proto mám na samostatném SSD disku.

Když je to nutné, můžu si v tuto chvíli dovolit jednu kartu smazat (fotky už jsou na třech místech), ale pokračujeme, zálohování na druhý disk nestačí!

Dropbox Plus

Tohle je ta spása! Záloha fotek na internet někam hodně daleko... no jo, ale zkuste tam poslat 100GB po každé svatbě, to je šíleně moc. Takže tady přichází nutný mezikrok. Co nejdřív si k té svatbě sednu a udělám rychlý základní výběr fotek, ze kterých pak budu vybírat ty finální. Vyberu cca 800-1200 fotek, obecně cca 30% vyfocených fotek, takže pak stačí poslat na internet asi jen 30GB :D Šup tam s tím.

Ve chvíli kdy jsou pak vybrané rawy na Dropboxu a zároveň na dvou harddiscích, teprve můžu smazat všechny karty z foťáku.

JPG

Až jsou fotky hotové, opět je zálohuji z pracovního disku na záložní a zároveň je synchronizuji na Dropbox. Tam mám úplně všechny hotové fotky v plném rozlišení. Zároveň fotky ukládám i do online galerie pass.us kde jsou opět zálohované, ale toto používám spíš k předávání fotek než jako trvalou zálohu kvůli omezenému prostoru. Pokud ale chcete zálohovat méně než 20 GB fotek, můžete je zde mít trvale zdarma. Rozhodně doporučuji!

Z pracovního disku rawy mažu asi tak za dva měsíce, ze záložního v počítači asi za rok a na externím je od roku 2018 nechávám na pořád. JPG archivuji především na externí disk a na Dropbox, v počítači je nechávám asi tak 2 roky.

Hodně fotek (podle domluvy s vámi) pak navíc tisknu na papír, ten přežije generace.

Kolik to stojí a jde to zdarma?

2TB Dropbox vyjde na 99€ za rok, což není moc za tak skvělou službu. Rozhodně si svoje důležitý data do nějakého cloudu zálohujte, možností je víc, menší objemy dat snadno zálohujete i zdarma, tak to nepodcenujte. Dropbox zdarma nabízí 1GB s možností rozšíření když pozvete další lidi.

Lehce jsem zkusil i Google Disk (používám na dokumenty, na data ne), Amazon a OneDrive od Microsoftu, ale nevyhovuje mi rozhraní a prostě si mě nezískali tak jako Dropbox, kterej jednoduše dělá přesně to co od něj očekáváte.