Co s fotkama po svatbě?

Co s fotkama po svatbě?

Hurá! Fotky ze svatby máte hotový a můžete si je s radostí prohlížet. Co dál? Co všechno se dá s fotkami udělat? A co byste rozhodně udělat měli?

Zálohovat Vytisknou Rozdat

Dnešní doba je hodně digitální, napůl žijeme někde v cloudu a na sítích, ale ono to není všechno, nesmíme zapomínat i na ostatní formy fotek, nesmíme zapomínat na starší členy rodiny, nesmíme zapomínat, že kterýkoliv server může přestat existovat (ano i Facebook i Google Drive i Dropbox, nic z toho tu pravděpodobně nebude věčně).

Zálohujte

DSCF4031 - kopie.jpg

Ať už vám fotograf předal fotky online nebo na USB, zálohujte si je hned několikrát.

 • Zkopírujte si je na harddisk v počítači, nenechávejte je jenom v cloudu nebo na flash disku.

 • Zkopírujte si je na další externí disk.

 • Zkopírujte si je na vlastní cloud. Já posílám fotky přes Dropbox, kde mám celkem hodně prostoru a ještě jsem z něj hotové fotky nikdy nemazal ani to zatím neplánuji, ale kdo víc co bude za 15 let.

 • Kromě datového cloudu (Dropbox, GoogleDrive, Amazon, Onedrive…) vyzkoušejte i online galerie. Tam máte nahrané fotky v plné kvalitě (nebo jen velmi mírně komprimované) a můžete si je tam pohodlně prohlížet, sdílet, stahovat, můžou být chráněny heslem a zůstat neveřejné.
  Často tyto služby nabízejí zdarma nějakou omezenou variantu, která by vám měla v klidu stačit. Myslete, ale zároveň i na to, že jsou to vše komerční služby, které můžou kdykoliv změnit svůj ceník a dá se očekávat že free varianty budou čím dál víc osekávat.
  Každopádně je to nyní jedno z nejlepších řešení jak pro zálohu, tak pro sdílení vašich alb s fotkami.
  https://passgallery.com/ - 20GB zdarma
  https://myalbum.com/ - 5 alb zdarma
  https://www.zonerama.com/ - neomezený prostor zdarma, česká firma
  https://pixieset.com - 3GB zdarma

  Osobně používám Smugmug.com, který není zdarma, ale nabízí neomezený prostor, což je pro mě hodně důležité. Pro vaše osobní použití doporučuji zkusit MyAlbum.com a Zoneramu.

  Nedoporučuji Rajče a Facebook kvůli mizerné kvalitě fotek. Na prohlížení to stačí, na sdílení a zálohu fotek v plném rozlišení určitě ne.

 • Při zálohování myslete na to, že s tím jak stárnete a jak se svatba vzdaluje a jak máte děti, tak svatební fotky teprve získávají tu svoji skutečně vysokou hodnotu. Takže se nebavíme o záloze na 5 let, ale třeba na 50, třeba na 100. Určitě si tedy fotky vytiskněte! Ještě žádný harddisk 100 let nevydržel, papírové fotky ano.
Tiskněte

Nejen kvůli záloze, ale jednoduše proto že to je hezčí!

Jestli nechcete tisknout úplně všechno, vyberte si jen hezký výběr do lepeného alba.

Do knížky

Vybírejte pečlivě. Nejen highlighty a ikonické fotky, ale i ty jednodušší a méně důležité, které pak dokážou prohlížení alba odlehčit. Střídejte celky, polocelky a detaily, tak jak vám to pravděpodobně fotograf připravil.
Album složené jenom z podobných poloportrétů by mohlo působit trochu nudně. Když ale budete rozumně střídat “fotky z dálky” a “fotky zblízka”, vaše svatební album bude vypadat o moc líp!
Tohle platí nejen pro vaše portrétní focení, ale obecně pro celou svatbu včetně všech momentek, detailů a krajinek.

1. mix poloportrétů, pěkný, ale fotky fungují spíš samostatně než že by tvořily navazující celek

1. mix poloportrétů, pěkný, ale fotky fungují spíš samostatně než že by tvořily navazující celek

2. mix různých záběrů, podobně vždy vytvoříte lepší story, kterou je radost si prohlížet a strávit u ní nějaký čas >> fotky ze svatby Soni a Lukáše

2. mix různých záběrů, podobně vždy vytvoříte lepší story, kterou je radost si prohlížet a strávit u ní nějaký čas

>> fotky ze svatby Soni a Lukáše

Alternativou k lepenému albu je pak fotokniha, záleží ale čistě na vás co se vám líbí víc. Já osobně mám radši klasické album s rožky kde jsou fotky na kvalitním fotopapíru a oddělené hedvábným papírem. Prostě klasik.

Doporučuji alba od GoldenKat.cz nebo mrkněte na fler.cz, tam jich je taky spousta a každé jiné, obyčejnější alba seženete i v mnoha papírnictvích a samozřejmě v obchodech s foťáky nebo ve fotolabech.

Pokud se rozhodnete pro fotoknihu, platí stejná pravidla pro výběr fotek jako u alba. Střídejte velké a malé fotky, střídejte celky a detaily a snažte se spíš o jednoduchost než o přeplácaný barevný chaos, který vám nabídnou některé online šablony.

Doporočuji fotoknihy od Kvalitnifotky.cz a Saal-digital.cz, mají kvalitní papír, kvalitní tisk a hlavně rovnou vazbu, takže pak nevypadají jako časopis, ale jako dokonalá knížka. V jejich programech navíc zvládnete fotoknihu sestavit opravdu snadno.

2019_0409_18121400 (2).jpg

Na zeď

Fotky na zdi mi přijdou úplně nejvíc nejhezčí. Jestli to máte podobně, vyberte si tu správnou fotku v pořádným rozměru a přitlučte ji na zeď.

Buď nějaký moderní fotoobraz, třeba od Kvalitnifotky, Saal-Digital nebo od Dastax.cz, případně prostě jen velkou fotku na fotopapíře zasazenou do slušného rámu (poslední dobou rád chodím pro malé i velké rámečky do IKEA).

Fotoobrazy se podle mě hodí spíš do modernějších nebo barevnějších interiérů, rámečky jsou naopak trochu retro a vypadají báječně v minimalistickém interiéru třeba ještě vedle nějakých pokojovek :)

 

Rozdávejte

D75_2450 - kopie.jpg

Udělejte radost i ostatním.

Vytiskněte fotky rodičům a babičkám. Jakkoliv velký nebo malý výběr jim určitě udělá velikou radost.

Pošlete fotky i svým kamarádům, kteří byli na svatbě. Ne třeba celou svatbu když nechcete, ale pošlete jim fotky na kterých jsou oni. Ať už jde o nějaké momentky, nebo když třeba během odpoledne na svatbě vyfotím portrét rodinky vašich kamarádů, pošlete jim ji. Mohli by se sice obrátit na mě, ale od vás je to určitě potěší víc. Digitálně nebo papírově, to už je možná skoro jedno, ale pošlete jim je. Vám by to taky udělalo radost, žejo? :)