10 věcí, které mi vloni hodně pomohly se svatbami

10 věcí, které mi vloni hodně pomohly se svatbami

Tohle jsou skvělý věci, který umí usnadnit práci a otevřít dveře k lepším fotkám. Fotohračky, software a něco navíc.

D50_8881.jpg

Pořadí čistě náhodné, něco jsou maličkosti, něco je zásadní, důležitý je ale všechno dohromady.

O rok dřív jsem řešil bolavý záda ze dvou foťáků, nechtělo se mi nosit zrcadlovku na výlety, párkrát jsem musel reklamovat blbě vytištěný fotky a trávil jsem zbytečně moc času u věcí, který se dají zrychlit…

Všechno jsem to postupně vylepšil!

 

Peak Design

DSCF7002_postcard.jpg

Ještě před svatební sezónou jsem věděl, že když chci fotit svatbu na dvě zrcadlovky, musím dobře vyřešit jejich nošení, protože dva obyčejné popruhy jsou hloupost.

Vyhrála destička Peak Design Capture, pomocí které si můžu foťák připnout na opasek (nebo popruh batohu, nebo zvenku na tašku). Zároveň jsem přidal ještě popruh na zápěstí PD Clutch a na hlavním foťáku úplně přestal používat popruh kolem krku.

Záložní foťák zůstal na klasickém popruhu, ale uchycený přes pacičky PD Anchor Links, aby se dal popruh kdykoliv velmi rychle odepnout.

Kdykoliv když chci mít volné ruce, stačí cvaknout foťák na opasek a záda i ruce začínají odpočívat. Což u celodenních focení s těžkou zrcadlovkou rozhodně poznáte. Navíc si s tím vždycky připadám jako sherif!

Zvažoval jsem i řemení pro dva foťáky, ale nakonec u mě vyhrála moje lehčí a univerzálnější varianta, kterou si mírně upravuji před každým typem focení.


Fuji X-100F

FXT20214.jpg

Malej kapesní foťák, kterej dokáže nahradit zrcadlovku. Jakože skoro doslova. Technika jde pořád dopředu a tak se tyhle technický zázraky prostě musí využívat. Koupil jsem si ho hlavně na výlety a takový náhodný použití, když se mi někde nechtělo táhnout zrcadlovku. Fakt se mi třeba na výletě ve Vídni nechtělo zrcadlovku ani zvedat k oku abych si něco cvaknul a reálně mě přestávalo bavit fotit při cestování. Teď je to zase čistá radost!

Fujifilm X100F má pevný objektiv, základní široké ohnisko a skvělý senzor se kterým se skutečně spoustě zrcadlovek vyrovnáte, k tomu rychlé ostření, slušně rozpoznání obličeje a navíc ten foťák vypadá šíleně krásně. Prostě ideální digitální záznamník na každý den.

Zároveň skvěle poslouží jako záložní foťák na svatbě, kdyby se náhodou se zrcadlovkami něco stalo. Nebo klidně na focení nějakých méně důležitých momentek třeba den před svatbou v hospodě. Fotí to jak velkej foťák, ale je maličkej a nikdo si ho nevšímá.

Nevýhoda je, že má pouze jednu kartu, takže na profi práci to rozhodně není. To už by od Fuji chtělo vyšší model třeba X-Pro2, ale zatím mě bezzrcadlovky na práci nelákají. Tahle hračka mi teď stačí a později uvidíme.

Někomu by mohlo vadit, že X100F nemá výměnný objektiv, pak mrkněte třeba na X-T20, což je v podstatě stejný foťák za podobnou cenu, na který si pak můžete objektivy dokupovat dle libosti. To jsem ale nechtěl, chtěl jsem foťák na focení a ne na přemýšlení nad objektivem.

První výlet v Jeseníkách právě s X100F vypadal takto.


Půjčovna fototechniky Fotori

https://www.pujcovnafototechniky.cz/

Když se vám pár dní před svatbou pokazí foťák, jako mě vloni v dubnu, stačí zajít semka a půjčit si náhradní. Nebo si půjčit nějaký zajímavý objektiv, nebo si půjčit nějaký extra rychlý foťák na sport, nebo kameru, nebo drona… prostě ty věci co bych využil jednou za rok a je nesmysl si je kupovat.


Dastax

D75_7997-2.jpg

http://www.dastax.cz/

Česká tiskárna, kde je v první řadě kvalita. Začal jsem u nich tisknout vloni na jaře a od té doby po několika tisíci fotkách jsem pořád hodně spokojený! Malé fotky mají o něco dražší než konkurence, protože tady úplně každá fotka prochází jejich rukama a není to jen automaticky vysypaný z tiskárny do obálky jako jinde. Větší fotky už pak ale můžou vyjít i levněji než u konkurence a přitom s vyšší kvalitou tisku.

Hodně se mi tady líbí i fotoobrazy na dřevě nebo i na obyčejné kapa desce.


Pass us

Beze jména.jpg

https://passgallery.com/

Online galerie na sdílení hotových fotek s klienty. Zdarma získáte 20GB prostoru a perfektní rozhraní pro fotografa i klienta. Používám od podzimu a líbí se mi to čím dál víc. Nevýhoda je pouze 20GB místa, což je tak 4-6 svateb, takže pak se to musí promazávat, nebo nahrávat komprimované soubory, nebo dokoupit placenou verzi… která bohužel rozhodně nepatří mezi ty nejlevnější.

Alternativou je myalbum.com, které je určené spíš pro osobní použití a sdílení fotek s rodinou nebo přáteli, zdarma získáte prostor pro 5 alb. Udělejte si tady účet a nahrajte si tam svoji vlastní svatbu, hezky se to prohlíží a máte zálohu dat zdarma.

Obojí je o několik světelných let napřed před českým Rajčetem a jinými podobnými servery.


Dropbox Plus

Nevím co bych si bez tohoto 1TB cloudu počal. Nonstop mám díky němu v telefonu přístup úplně ke všem fotkám které jsem kdy vyfotil (myšleno hotové odevzdané jpg fotky) a můžu vám snadno poslat link s přístupem když je to potřeba. Zároveň je to dost prostoru pro zálohu rawů ze svateb za přibližně půl roku. Jak zálohuji vaše fotky už jsem se rozepsal dřív.


Smartslides

Začal jsem občas dělat z fotek i slideshow a k tomu mi hodně pomáhá online služba SmartSlides.com.

Snadno si tady vyberete z nabídky legální hudby pro různé nálady, přidáte správný počet fotek a ty se pak spojí do pěkné slideshow, která přesně sedí do rytmu písničky.

Celé to mají obalené pěkným rozhraním, video se dá snadno sdílet, prostě skvělá moderní aplikace.
Photomechanic

http://www.camerabits.com/

Malý prográmek určený jen a pouze k třídění fotek. Nevím jak se jim to povedlo, ale prohlížení fotek je tady šíleně rychlý, mnohem rychlejší než v Lightroom Library nebo ve Windows nebo kdekoliv jinde. Projít celou svatbu a udělat si první hrubý výběr teď zvládnu do hodinky, další půlhodiny na zúžení výběru a může se jít pracovat na fotkách. Reálně mi to u každé svatby ušetří tak půl dne oproti třídění v Lightroomu.

Zkuste trial zdarma.


Capturing Happiness

001434260030dd.jpg

http://daliborabijelic.ws/

Na podzim jsem jel na workshop o svatební fotografii od Dalibory Bijelic. Nikdy jsem workshopy moc nemusel, přijde mi totálně absurdní představa, že se 20 lidí současně snaží vyfotit nějakou modelku a u toho si povídají něco o atmosféře, emocích a přirozenosti. Nebo svatební workshopy kde vás naučí fotit nazdobené stoly a svatební módu na modelkách, což podle mě svatební fotky prostě nejsou… ale takhle to tady vůbec nebylo.

Dva dny jsme si povídali o focení, o cestování, o svatbách, o webech, sociálních sítích, smlouvách, trablích a radostech s klienty. Bylo skvělé slyšet tolik nových nápadů a zároveň si potvrdit věci, které už dávno vím a sám k nim přistupuji úplně stejně.

Dalibora Bijelic je úžasná svatební fotografka, která se zaměřuje především na Destination Wedding a má po 8 letech opravdu hodně zkušeností s focením svateb z celého světa a rozhodně nám toho měla hodně co říct.

Po těch dvou dnech jsem měl radost, že když s něčím mám starosti, řeší to i ostatní fotografové, že nad spoustou věcí přemýšlíme podobně a že se tahle práce dá dělat i dlouhodobě a pořád se zlepšovat, když to člověk dělá s radostí a srdcem. Druhý den jsme i hodinku fotili, bylo fajn vidět jak pracují ostatní, ale pro mě ty fotky nebyly až tak zásadní, spíš to povídání kolem mě moc bavilo. Rozhodně tento workshop můžu doporučit všem svatebním (a rodinným) fotografům, kteří mají rádi přirozenost, emoce a zajímá je jak tyhle fotky dělat na světové úrovni. V říjnu bude další, Dalibora přijímá předobjednávky a místa mizí rychlostí blesku!


Dvoutýdenní Dovolená

DSCF8721dd.jpg

A na závěr to nejlepší.

Nejlepší věc co může svatební fotograf udělat přesně uprostřed sezóny - odjet na dva týdny pryč a vůbec nic neřešit.

Kdybych na dovolenou nejel, tak vím, že bych druhou půlku svateb rozhodně nezvládl. Odpočívání je potřeba!

Tak jsme se sebrali, sedli do auta a odjeli do Chorvatska. Byl jsem tam poprvé v životě, tak jsem postupně objevoval věci, který už skoro všichni Češi moc dobře znají… a byl to skvělej relax. Pak jsem se vrátil dokončil svatby z července a pustil se do toho úžasnýho konce srpna a šíleně nabitýho září kde to byla doslova jedna krásna svatba za druhou.

50 svateb za rok fakt nikdy fotit nebudu, to by mě nebavilo a za chvíli bych se na to vykašlal… což by byla škoda. Nejen dovolený, ale i těch volných víkendů to chce přes léto několik nechat bez focení, ideálně aspoň jeden volný víkend za měsíc… tak uvidíme :)

Však už jsem říkal, že svatby ve čtvrtek jsou dokonalý nápad.